Изграждане на правилен пинсетен захват при децата
Пинсетният захват при децата се развива между 4 и 7 годишна възраст.
Какви дейности и занимания е добре да се осигурят на децата, за да могат да развият правилен захват на химикала?
Пинсетният захват започва да се формира в ранните детски години, а в периода преди започване на училище се усъвършенства и става по-прецизен, което е важно за развитието на умението за писане. За да помогнете на детето си да развие правилно държане на химикала, можете да предложите следните дейности и занимания:
Подходящи дейности и занимания за развитие на пинсетния захват:
1. Игра с малки предмети:
Редене на мозайка или мъниста: Насърчете детето да подрежда малки елементи по шаблони.
Използване на пинсети: Дайте на детето пинсети или щипки, с които да взема и премества малки предмети като памук, мъниста или боб.
Поставяне на копчета или монети в кутия: Дайте на детето дребни предмети, които то да вмъква през малък отвор или му купете касичка, в която да поставя различни по размер монети.
2. Игри с пръсти и ръце:
Мачкане и моделиране с пластилин: Оформянето на пластилин или глина помага за укрепване на малките мускули в пръстите и ръката.
Развиване и завиване на винтове: Използването на детски комплекти с болтове и гайки също развива фините моторни умения.
3. Рисуване и оцветяване:
Използване на къси моливи или пастели: Поощрявайте детето да рисува и оцветява с по-къси материали, което изисква по-прецизен захват.
Картинки за оцветяване: Картинките за оцветяване са любимо занимание за децата. Осигурете им ежедневни занимания с рисуване и оцветяване.
4. Практикуване на писане:
Писане по контур: Първоначално дайте на детето да води молив или химикал по готови контури, за да се научи да контролира натиска и посоката на движение.
Игри с букви и цифри: Писането на букви и цифри по пунктир е чудесна практика. Заниманията са подходящи за деца, които проявяват интерес към буквите и цифрите. Това е показател, че детето е готово за такъв тип занимания.
5. Игри с пъзели и сглобяеми играчки:
Игрите с пъзели и конструктори развиват координацията между ръцете и очите. Изберете играчки, които са съобразени с възрастта на детето.
6. Изрязване с ножица:
Дайте на детето безопасна ножица и хартия с предварително начертани линии, по които да реже. Постепенно преминете към по-сложни форми за рязане. Децата обичат да режат, но родителят трябва да осигури безопасни условия за това. На пазара ще намерите ножици за деца, които са със заоблени върхове и режат само хартия.
Всички тези дейности помагат на децата да развият фината моторика, координацията между ръцете и очите, и силата на пръстите, което е основа за правилен пинсетен захват и успешно писане. Важно е да се създаде среда, в която детето може да практикува тези умения редовно и забавно.
Как да започнете с развитието на пинсетния захват:
Правилният пинсетен захват е част от уменията, които децата трябва да усвоят преди да започнат да пишат.
В категорията „Предписмени умения“ ще намерите материали, които са за развитие на уменията, които са нужни на детето за писането. Това са фина моторика, графични умения, пинсетен захват, координация и др. Материалите ще помогнат на детето да научи насочените движения, които трябва да прави, за да може да пише буквите и цифрите с лекота.
Всички материали са в електронен формат – поръчват се онлайн, получават се на имейл и са за многократно писане. Многократните упражнения са в основата на усвояването на писането.
Помогнете на детето си да направи първите стъпки в писането с лекота и увереност!