Успехът в живота е съвкупност от лични качества, умения и знания
Съвременната образователна система е остаряла. Подходите, които се използват не са релевантни към днешните деца. Системата е създадена във времена, в които е трябвало да се възпитат работници за фабриките.
Много съвременни автори пишат за нуждата от нов начин на обучение за съвременните деца. Много родители и учители виждат нуждата от драстични промени, а децата ни я показват с нарастващото нежелание за учене и неприемане на възпитателните методи.
В днешната статия ще дам един по-различен поглед върху обучението и възпитанието, а именно:
Успехът в живота е съвкупност от лични качества, умения и знания
Всеки родител обучава и възпитава децата си с желанието те да станат успешни в личния и професионалния си живот. Какво обаче означава това от гледна точка на съвременния живот?
Въпреки че успехът може да означава различни неща за различните хора, за успешен човек обикновено се смята човек, който е постигнал целите си в живота. В този смисъл постоянството е основно изискване за успешните хора, тъй като им позволява да предприемат стабилни стъпки към постигане на целите си.
Но какво разбираме под успех? Въпреки че може да се счита за донякъде субективна дума, „успех“ идва от латинската дума „exitus“, която означава „изход“ или „край“. С други думи, можем да кажем, че е свързано с изпълнението на задача.
Какви нагласи имат най-успешните хора в работата си?
Един успешен човек на работното място обикновено демонстрира комбинация от три основни нагласи:
Решителност: За да бъдете успешни е важно да имате ясно разбиране за кариерните си цели и да сте в състояние да преодолявате пречките чрез прилагане на креативни решения.
Страст: Друг важен фактор е да обичате това, което правите и да демонстрирате страст към него. Това позволява на хората да се ангажират напълно със задачите си и непрекъснато да се подобряват.
Позитивно мислене: Виждане на предизвикателствата като възможности за растеж, адаптиране към промените и поддържане на отворено мислене.
Характеристики, които успешните хора притежават като част от тяхната личност:
1. Поддържане на мотивация
Успешните личности винаги поддържат положителна нагласа пред трудностите, различията и конфликтите в работата си. Това им помага да останат мотивирани да изпълняват ежедневните си задачи, а песимизмът може да попречи на решителността и напредъка им.
2. Намиране на смисъл
Успешните хора се ангажират емоционално със своите проекти, придавайки значение на действията си и поддържайки пълна отдаденост на всяка задача, която предприемат.
3. Ясни цели
За да постигнете успех, трябва да имате ясни цели. Това ви позволява да направите необходимите действия и условия, за да ги осъществите.
4. Градивно мислене
Един от най-здравословните навици, поддържан от успешните хора, е конструктивното мислене. Това не само им помага да избегнат чувството, че са победени от предизвикателствата, но и ги кара да намерят практически решения, вместо да се поддават на стреса и безпокойството.
5. Остават фокусирани върху постигането на целите си
Успешните хора имат способността да насочат всичките си действия към постигане на резултати. Това не означава, че всяка цел оправдава средствата, а по-скоро, че могат да вземат необходимите решения в точното време, за да развият пълния си потенциал и да постигнат целите си.
Изводът, който можем да си направим е – важно е освен знания да развиваме в децата и лични качества и различни практически умения.
Ето как тези компоненти могат да бъдат интегрирани в процеса на обучение и възпитание на децата:
Развитие на лични качества:
Самодисциплина и отговорност: Възпитанието на самодисциплина може да започне още от ранна възраст чрез задачи, които изискват редовност и постоянство, като например домашните задължения или училищните задачи. Децата трябва да бъдат насърчавани да поемат отговорност за своите действия и решения.
Устойчивост: Уроците по устойчивост и преодоляване на трудности могат да се преподават чрез насърчаване на децата да не се отказват пред неуспехи и да виждат грешките като възможности за учене. Възрастните могат да демонстрират позитивно отношение към трудностите, през които преминават децата.
Мотивация: Важно е да се откриват и развиват интересите и страстите на децата, за да се поддържа тяхната мотивация за учене и развитие. Признанието и похвалите за усилията, а не само за резултатите, също играят важна роля.
Развитие на умения:
Комуникационни умения: Децата трябва да бъдат насърчавани да изразяват своите мисли и чувства ясно и уверено. Игри, дискусии и групови дейности могат да подпомогнат развитието на тези умения.
Управление на времето: Учителите и родителите могат да помогнат на децата да разработят умения за планиране и управление на времето чрез създаване на графици за учене и игра, както и чрез поставяне на ясни очаквания и срокове.
Технически и практически умения: Важно е да се предоставят възможности за децата да развиват различни практически умения чрез проекти, експерименти и дейности, които отразяват реалния свят.
Придобиване на знания:
Образование: Добре структурирана и разнообразна учебна програма, която покрива различни дисциплини и подходи към ученето, е от съществено значение. Образованието трябва да насърчава критичното мислене и решаването на проблеми.
Опит: Практическото приложение на наученото е важно. Екскурзии, практически занимания и проекти могат да помогнат на децата да видят връзката между теорията и практиката.
Непрекъснато учене: Децата трябва да бъдат научени да ценят ученето като непрекъснат процес. Това може да се постигне чрез насърчаване на любопитството и предоставяне на ресурси за самостоятелно учене.
Интегрирането на тези компоненти в обучението и възпитанието на децата ще им помогне да развият необходимите лични качества, умения и знания, които ще ги подготвят за успех в живота.
Учи активно и ефективно с Умея. Разгледай нашите материали: