Разхвърляни мъниста – забавна игра за фина моторика
Едно много полезно и забавно занимание за развитие на фината моторика.
Забавно, защото децата обичат да разхвърлят играчки и предмети. Полезно, защото докато събират мънистата, ще тренират движенията на пръстчетата и ръката, а така ще развият и фината си моторика
Събирането на мъниста от равна повърхност е предизвикателство за пръстчетата на малките деца. Изисква прецизност и точност, което е полезно за фината моторика и ума. Концентрацията също се развива, защото детето ще бъде погълнато от процеса и ще се фокусира върху дадената дейност и поне за малко ще забрави да прави бели.
Играта ще балансира и успокои детето, ако преди това е било превъзбудено от други дейности и ще му помогне да се откъсне от външните дразнители, предизвикали възбудата и нервността.
Какво е нужно за играта.
Мъниста с размер подходящ за възрастта на детето. Ако детето е по-малко, използвайте по-големи мъниста, ако е по-голямо (над 3 години или според преценката на родителя) – използвайте по-дребни мъниста.
Също така ще имате нужда от предмет, където мънистата да се събират – кофичка, чашка, шише с широк отвор, купичка и т.н
Свободно пространство, удобна повърхност – маса, диван, част от пода, на спалнята…
Задачата за детето е да изсипе мънистата, така че да се разпръснат върху избраната повърхност. След това да започне да събира мънистата и да ги слага в купичката.
Играта може да продължи, докато детето има интерес да я играе.
Заниманието със събиране на мънистата е много раздвижващо за пръстчетата, особено в наши дни, когато движенията на ръцете и пръстите са много ограничени, поради начина ни на живот.
Играта може да се играе и с бобчета, но те са по-гладки и по-трудни за събиране, така че може да ги използвате за по-напреднали игри за развитие на фината моторика – към 5-6 годишна възраст.
Може да разнообразявате играта и да я предлагате периодично, като сменяте купичките, в които да се събират мънистата или повърхността.
В групови занимания, може да се направи като състезателна игра.
Друг интересен вариант на играта е да скриете някакъв брой мъниста – примерно 10 и да предложите на детето да ги намери и събере в кошничка. Трябва да има зададен брой мъниста, за да знае детето, че трябва да събере точната бройка. Така ще упражни и броенето.