Размерът на буквите е от значение
Размерът на буквите е от значение, когато детето се учи да пише.
Статията е провокирана от наблюдението ми за развитието на умението за писане при децата.
В първи клас децата пишат ръкописните букви върху тесни и широки редове. Размерът на буквите е: главни букви – 1 см, малки букви – 0,5 см. Това е дребен шрифт, който изисква прецизни движения от ръката и за една неподготвена ръка това е трудна задача. Последиците от това са разкривени букви, нечетлив почерк и усещане за несправяне в детето.
В днешната статия ще обърна внимание на един важен момент в подготовката на детето за писането – размерът на буквите.
Размерът на буквите е от значение
Буквите с по-голям размер за писане са по-лесни за усвояване.
Буквите с по-голям размер изискват от ръката по-голяма амплитуда при писане и по-малка прецизност и сръчност.
Важно е размерът на буквите да се вземе предвид при обучението по писане, особено когато говорим за малки деца или деца с неразвита или нарушена фина моторика. Въвеждането на по-големи букви позволява на детето да се адаптира към движенията на писане по-лесно и да развие правилния контрол и координация на ръката.
По-големите букви са по-лесни за усвояване от децата. Те имат по-голямо пространство и писането е по-лесно.
Упражненията с по-големи букви помагат на децата да развият моториката на ръката за писането. Също така подготвят мускулите и нервната система за по-фините движения, които са необходими за писане на букви с по-дребен шрифт
Когато децата усвоят писането на букви с по-голям шрифт, те развиват увереност в своите способности за писане. Това им дава мотивация и увереност, когато преминат към по-дребните форми на буквите.
Помагала с големи букви и числа за писане
Нашите помагала с големи букви и числа за писане по пунктир са създадени с тази цел – да дадат възможност на малките деца да се подготвят за писането по лесен и ефективен начин.
Упражненията са подходящи за деца в предучилищна и начална училищна възраст.
Когато избираме подходящи образователни материали е добре да се водим от желанието за подготовка на детето, а не толкова от стандартите, според които децата трябва да започнат да пишат в първи клас. По-важно е да се обърне внимание на подготовката на детето за писане.
Държавните учебни планове задават рамка за обучение, но водещо при избора на обучителни материали трябва да бъде детето и неговите знания и умения – вече придобити и такива, които ще го подготвят за следващия обучителен етап.
Умението за писане се развива постепенно и с повече практика.
В магазин Умея ще намерите голямо разнообразие от материали с упражнения по писане, които могат да се комбинират за поетапно развитие на умението за писане на децата.